Anaur

0 Košík

AnaPur Beta receptura

Přidáno : 2014-11-17

poznámka: recept se stále mění, a tento post už není zcela aktuální

Moc mě těší, že se s vámi můžu podělit o novinku a revoluci v receptuře AnaPuru. Díky ohlasům testujících „strávníků“ a dalšímu výzkumu se mi podařilo nashromáždit spousty zajímavých tipů a vylepšení. Recept tak prošel několika zásadními změnami, a přestože bylo jeho vylepšování dlouhé a nákladné, podařilo se mi nakonec docílit toho, co jsem od AnaPuru chtěl nejvíce. Tedy že nejen nasytí a doplní všechny základní živiny, vitamíny a minerály, ale také to, že všechny suroviny budou pocházet ze zdravých přírodních zdrojů, které se používají v naší nebo cizokrajné gastronomii.

Nová receptura je tedy revoluční nejen v tom, že se skládá z mnoha tzv. superpotravin, ale hlavně v tom, že nyní jsou všechny minerály a vitamíny čistě přírodní a nový AnaPur mimo jiné obsahuje i mnoho antioxidantů, fytosterolů a dalších, sice neesenciálních, ale přesto velmi zdraví prospěšných látek.

Jinými slovy je nyní AnaPur vyroben z toho nejlepšího, co nám příroda nabízí. Žádné syntetické vitamíny, žádné syntetické minerály. Neobsahuje už tedy „pouze“ vše nezbytné, ale obsahuje i to, co byste v běžné, natož v “polosyntetické” stravě hledali marně.

Chuť se taky výrazně zlepšila a nyní připomíná takový oříškový smoothie. A protože seznam surovin se výrazně rozrostl a přibyl mezi ně třeba zelený čaj nebo chlorella, barva shakeu se změnila na zelenou 🙂

AnaPur beta Package
AnaPur beta Package

 

 

Co tedy obsahuje?

Podívejte se na seznam surovin obsažených v AnaPuru. Najdete zde možná i dost exotických ingrediencí, o kterých jste ani neslyšeli. Přesto má každá z těchto více jak dvaceti surovin svůj specifický význam a roli. AnaPur je stále 100% veganský.

Mandle
Jsou skvělým zdrojem kvalitních tuků. Jejich obsah snižuje hladinu cholesterol v krvi. Mandle obsahují hlavně nenasycené tuky, ze kterých jsou bohatě zastoupeny zejména Omega-6 mastné kyseliny. Jsou bohaté na bílkoviny a jejich pravidelná konzumace působí blahodárně také na nervy. Bohatě zastoupeny jsou zde minerály hořčík, vápník, mangan a draslík. Z vitamínů je důležitý vysoký obsah vitamínu E. Mandle v sobě mají navíc i zdraví prospěšné polyfenoly a fytosteroly, které mj. preventivně působí proti kardiovaskulárním chorobám. AnaPur obsahuje mandle nejčastěji původem z U.S.A.

Sója
Tato luštěnina (původem z Asie) je pro lidstvo klíčovou potravinou už několik tisíciletí. Je bohatá zejména na nenasycené tuky (obsahuje Omega-3 mastné kyseliny) a proteiny. Obsahuje širokou škálu aminokyselin, a proto je sojový protein často využíván také ve vrcholovém sportu. Obsahuje například čtyřnásobné množství argininu oproti syrovátce a vysoký podíl glutaminu, leucinu a BCAA. Z mikronutrientů je důležitý její obsah železa, hořčíku, draslíku, molybdenu, fosforu a vápníku. Kromě vysokého obsahu vlákniny je Sója prospěšná i jako dobrý zdroj vitamínu K, kyseliny listové nebo vitamínu B2.

Oves
Obsahuje velmi kvalitní složené sacharidy, které se postupně uvolňují do těla a zajišťují tak stabilní přísun energie. Je bohatým zdrojem rozpustné vlákniny známé jako beta-glukan, která pomáhá trávení a pomáhá redukovat hladinu cholesterolu. Podle American Diabetes Association také pomáhá jeho konzumace snižovat riziko vzniku cukrovky typu 2. Je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, má mnoho vitamínů ze skupiny B a také minerálů jako např. mangan, fosfor, hořčík, zinek a měď. Tepelně upravený oves v AnaPuru je celozrnný a pochází od tuzemského výrobce.

Jitrocel Indický (neboli Psyllium)
Je důležitým doplňkem vlákniny. Příjem vlákniny je mezi českým obyvatelstvem dlouhodobě problém. Češi jedí přibližně dvakrát méně vlákniny, než by měli. Dostatečný obsah vlákniny v AnaPuru je proto dosažen mj. i otrubami Jitrocele Indického. Vláknina je prospěšná pro trávení a pomáhá čistit střeva. Pomáhá tak preventivně působit proti vzniku rakoviny tlustého střeva. Psyllium je také bohaté na železo, síru a vápník.

Kokos
Kromě mnoha minerálů a vitamínů obsahuje 40 % vlákniny a je bohatý na bílkoviny. Kokosový palmový cukr, který je často oblíbený mezi diabetiky, zase vyniká svým nízkým glykemickým indexem (GI 35) a je tak stabilním zdrojem energie, který dodává AnaPuru lepší chuť.

Kopřiva
Má téměř pětkrát vyšší obsah kalcia než mléko. Obsahuje také velké množství dalších minerálů (Mg, K, P, Fe). Je bohatá na vitamín C, B, chlorofyl, kyselinu křemičitou, třísloviny, aminy – acetylcholin, histamin, serotonin, karotenoidy, vitamín B1, kyselinu pantothenovou (B6), glukokinidy a fytoncidní látky. Kopřiva snižuje hladinu krevního cukru, působí protizánětlivě, regeneruje pokožku a koriguje pocení.

Lískové oříšky
Prospívají srdci, působí proti rakovině a mají antioxidační účinky – díky vitaminu E. Jejich jádra obsahují značný podíl omega-9 mastných kyselin. Dále obsahují vitamin B6, odpovědný za tvorbu cysteinu – aminokyseliny významné pro imunitní systém. Dále vitamín B1, vitamín B3, kyselinu listovou a bílkoviny. Také jsou bohaté na důležité minerály včetně železa a vápníku. Ořechy snižují riziko infarktu, žlučníkových kamenů i onemocnění cukrovkou, také snižují hladinu cholesterolu.

Vlašský oříšek
Je skvělým zdrojem zdravých tuků. Silně zastoupeny jsou zejména Omega-3 mastné kyseliny, díky kterým se vlašákům přezdívá „brain nut“. Tyto zdravé tuky mají totiž velmi pozitivní vliv na činnost mozku, učení se a paměť. Doporučuje se také při redukčních dietách a má v sobě mj. minerály vápník, hořčík, zinek, železo, selen a vitamíny B1,B6, A, E a K.

Kukuřičná mouka
Mimo doplňkový zdroj uhlohydrátů, který zjemňuje chuť a je bez lepku, je kukuřice obsažená v AnaPuru bohatá na vitamíny skupiny B a na minerály jako je Selen nebo Zinek. Glykemický index použité kukuřičné mouky je navíc velmi dobrý (GI 69).

Zelený čaj
Kromě obsahu vitamínů A, K, a kyseliny listové je bohatý také na vápník a hořčík. Blahodárně ale působí také na metabolismus a hlavně je skvělým antioxidantem. Obsahuje polyfenoly, které působí proti karcinogenním a toxickým látkám v našem těle.

Sezamová mouka
Je bezlepková a vyrábí se drcením sezamových semínek, ze kterých se dříve vymačkal tuk. Je bohatým zdrojem vápníku, hořčíku, zinku a železa. Je bohatý na vlákninu a často se využívá v paleo dietách.

Chlorella
Je řasa doslova nabitá esenciálními vitamíny a minerály. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C, E, a K. Navíc je jedním z vzácných rostlinných zdrojů vitamínu D. Z minerálů je bohatým zdrojem vápníku, hořčíku, železa, zinku i fosforu. Obsahuje esenciální aminokyseliny, chlorofyl a antioxidanty. Pěstuje se čisté vodě, a proto je díky fotosyntéze schopna vyrábět unikátní růstový faktor, tzv. chlorellový růstový faktor (nukleotid-peptid CGF). Ten podporuje regeneraci tkání, dělení a růst buněk. Posiluje schopnost likvidovat cizorodé bakterie, má detoxikační účinky a má tak i pozitivní vliv na celkovou obranyschopnost lidského těla.

Spirulina
Je sladkovodní řasa obsahující všechny základní vitamíny, minerály a živiny. Perfektně se doplňuje s Chlorellou. Pomáhá regenerovat organismus a kontrolovat tělesnou váhu. Spirulina nabízí pozoruhodnou škálu vitamínů, minerálů a živin. Tato mikrořasa je velice bohatá na rostlinné bílkoviny, betakarotén, vitamíny C, E, K, vitamín B12, železo, chlorofyl a vzácnou esenciální mastnou kyselinu GLA. Kromě toho je spirulina skvělý detoxikant.

Lahůdkové droždí
Je skvělým zdrojem B-komplex vitamínů (např. thiamin, riboflavin, niacin). Skládá se z 50% z bílkovin. Obsahuje minerální látky a stopové prvky – například chrom, který pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru. Dále nukleotidy nebo volné aminokyseliny. Toto droždí nemá kvasicí účinek, proto nenarušuje střevní flóru a nezpůsobuje poruchy trávení. V lahůdkovém droždí je také obsažena neesenciální aminokyselina Glutamin, která má pozitivní vliv na paměť a učení.

Rýžové otruby
Přestože se jedná o vedlejší produkt při zpracování rýže, jsou otruby výborným zdrojem thiaminu, riboflavinu, niacinu, minerálních látek a vlákniny. Dále také antioxidantů a fytosterolů. Mají nízký GI, jsou hypoalergenní, neobsahují lepek, významně zvyšují obsah vitaminů B a E. Jejich konzumace také snižuje riziko rakoviny tlustého střeva.

Mladá pšenice
Se sklízí těsně předtím, než se v ní začnou tvořit semínka, a proto neobsahuje lepek. Je skvělým zdrojem vitamínu A, C, E a K. Má také vysoký obsah vitaminu B12. Je bohatá na řadu aktivních enzymů, zejména pak důležitý enzym superoxiddismutázu, který přispívá z velké části schopnosti neutralizovat volné radikály a poskytovat buňkám ochranu. Výrazně zlepšuje metabolismus a urychluje spalování tuků. Mladá pšenice také brání překyselení organismu, zajišťuje celkovou acido-alkalickou rovnováhu. Dalším významným efektem je proces detoxikace organismu. Mladá pšenice má výrazně pozitivní působení na střevní peristaltiku a celý trávicí trakt.

Himálajská sůl
Získává se těžbou ze solných dolů v Pákistánu a je typická svou narůžovělou barvou. Tu má tato kamenitá sůl hlavně díky obsahu železa. Je však bohatá i na další minerály jako draslík a vápník. Příjem soli se obecně doporučuje (obzvlášť v ČR) omezovat. Její přiměřené množství je však nezbytné hlavně z důvodu obsahu Sodíku, který je velmi důležitým elektrolytem a pomáhá tak přenosu elektrických signálů v našem těle.

Camu camu (Myrciaria dubia)
Je ovoce původem z deštných pralesů Jižní Ameriky. Plod Camu camu je v rostlinném světě největším „výrobcem” přírodního vitamínu C. Pro představu jeho obsah je v něm 30 – 60x vyšší než v pomerančích. Plody obsahují také vápník, draslík, železo, riboflavin, niacin, fosfor, některé aminokyseliny a flavonoidy – látky značně usnadňující absorbci vitamínu C organizmem. Díky těmto složkám jsou plody tohoto super ovoce antimutagenní, protivirové, protizánětlivé, antioxidační a antisklerotické. Působí proto velmi dobře na podporu imunity.

Kořen Maca
Rostlina Maca pochází z peruánských středních And. Jedná se o neskutečně odolnou rostlinu. Odolává vysokým výkyvům teplot, krupobití, suchu a prudkému slunci. Kořen Maca připomíná řepu. Jsou v něm koncentrované a dokonale zkomponované tyto výživné složky: má asi 11% bílkovin, a cca 70% tvoří uhlovodíky. V Mace je obsaženo i 20 různých mastných kyselin, 19 aminokyselin (z nichž osm aminokyselin patří mezi esenciální) a široká škála minerálů: vápník, železo, jód, draslík, mangan, měď, zinek, fosfor, hořčík, selen a ostatní stopové prvky. Také vitamíny C, vitamíny B1, B2, B3 a B6 a karoteny. Působí blahodárně na sexuální potenci u mužů a zabraňuje neplodnosti a chudokrevnosti

Svatojánský chléb (Karob)
Karobový prášek je získáván z plodů stálezelené dřeviny Ceratonia Siliqua (Rohovník obecný) rostoucí ve Středomoří a je znám také jako svatojánský chléb. Plod karobu, hnědý jedlý lusk se suší a mele na jemný karobový prášek. Karob obsahuje 8% bílkovin a asi 46% sacharidů, vitamíny skupiny B, minerály – vápník, hořčík, draslík, a stopové prvky – železo, mangan, chrom, měď. Má třikrát vyšší obsah vápníku, o třetinu méně kalorií a sedmnáctkrát méně tuku, než kakao, ke kterému bývá přirovnáván. Karob je taktéž bohatým zdrojem vlákniny pektinu, který pomáhá při trávení a vylučování. Obsahuje také Fytoestrogen lignin, který pozitivně ovlivňuje imunitní systém.

Lucuma (Zlato Inků)
Je exotické ovoce pocházející z oblastí suchých údolí Andského pobřeží v Peru. Dnes je Lucuma mimořádně hodnocená pro své bohaté nutriční vlastnosti a nízký glykemický index. Plody Lucumy mají široké zastoupení živin, vysoký obsah beta-karotenu, vitamínu B3, draslíku, železa, vápníku, hořčíku, fosforu a dalších živin v přirozeném stavu. Lucuma slouží i jako zdravé a čistě přírodní sladidlo s obsahem vlákniny. Chutí mírně připomíná vanilkovou zmrzlinu.

Nutriční vlastnosti
Nový AnaPur obsahuje v optimálním množství veškeré esenciální vitamíny a minerály. Z makronutrientů obsahuje ideální poměr* sacharidů, tuků a proteinů.

(*obsah jednotlivých mikro a makro nutrientů vychází z doporučení U.S. government DRI, profil příjmu 2000 kalorií denně. Příjem kalorií vitamínů a minerálů je samozřejmě individuální. Pro zdravého dospělého člověka lze však brát toto doporučení jako jistou normu)

Jedna denní dávka obsahuje 2000 kcal.
Poměr obsahu makro nutrientů:

makronutrienty AnaPur beta
makronutrienty AnaPur beta

 

Žádný z vitamínů ani minerálů nepřekračuje horní hranici denního příjmu, která by v případě některých mikro nutrientů mohla být dlouhodobě škodlivá.

Obsah mikro nutrientů:

mikronutrienty AnaPur beta
mikronutrienty AnaPur beta

 

Protože se jedná o přírodní suroviny, může obsah vitamínů a minerálů samozřejmě lehce kolísat. Dlouhodobě však vycházíme z průměrných naměřených hodnot.

Jak vidíte, po této revoluční úpravě receptury je AnaPur doslova narvaný zdravím. Stále platí má nabídka pro kohokoliv, kdo by chtěl AnaPur vyzkoušet. Napište mi na info@anapur.eu a domluvíme se.