Anaur

0 Košík

Hladina krevního cukru – experiment

Přidáno : 2017-03-13

Napsal: Štěpán Andrle – zakladatel Anapuru

Anapur jsem původně vyvíjel jako alternativu k běžnému jídlu pro člověka se sedavým povoláním. Důležité proto bylo, aby směs nebyla plná rychlých cukrů. Po těch totiž přichází nájezd energie (sugar rush) a následně útlum. Tyto výkyvy na nás působí negativně, protože chvilku jsme plní energie, ale za chvíli cukr spadne, jsme unavení a instinktivně se snažíme dojezd zbrzdit. To někteří řeší třeba sladkostí, která nás na chvilku zase nakopne. Během té cukrové jízdy na horské dráze si navíc naše tělo ukládá přebytečnou energii na horší časy v podobě tuků. A pokud pracujete u počítače v sedě, taková přebytečná rychlá energie není úplně žádoucí.

Receptura Anapuru se tedy orientuje na obsah tzv. pomalých cukrů. Sacharidů, které se déle rozkládají a zásobují tak energií plynule a bez velkých výkyvů. Tyto sacharidy se vyznačují nízkým glykemickým indexem (takovou surovinou je například oves). Významně pomáhá také vysoký obsah vlákniny. Ten, zjednodušeně řečeno, zpomaluje proces trávení a tím i vstřebávání energie. Pomáhá tak s plynulým uvolňováním energie do těla. Skvělým zdrojem vlákniny je například psyllium, které Anapur obsahuje.

Teorie sice pěkná, ale jak to funguje v praxi?

Pro to, abych otestoval, jak Anapur uvolňuje energii do těla, jsem vybral sebe, jako pokusného králíka. Bylo totiž nutné „prolít krev“ a do toho se jen tak někomu nechce.

Hladinu cukru v krvi jsem tedy sledoval glukometrem, který běžně používají diabetici. Funguje to úplně jednoduše. Jehličkou se píchnete do prstu a kapku krve kápnete na testovací proužek, který změří digitální glukometr. Na displeji hned vidíte, jak na tom jste.

Abych měl srovnání, rozhodl jsem se udělat experiment takto: jeden celý pracovní den budu jíst tak, jak jsem byl zvyklý – dle možností a času. Další den zkusím být celý den jen na Anapuru. Čísla z glukometru pak porovnám v grafech, abych viděl, jak se který den vychylovala hladina cukru v krvi.

Hladinu cukru v krvi měří glukometr dle hladiny glukózy v krvi. Sacharidy, které sníme, se rozloží na glukózu a tu právě glukometr měří. Normální hladina cukru je kolem 4 – 5,5 mmol/L. Hodnoty nad 6 už lze považovat za zvýšenou hladinu cukru v krvi. Při 3,3 mmol/L lze mluvit o nízké hladině cukru. Samozřejmě je pohyb hladiny cukru v krvi individuální a záleží na metabolismu a citlivosti na inzulín. Výkyvy cukru v krvi jsou také přirozenou reakcí na příjem energie v podobě potravy, takže není cílem se kolísání zcela vyhnout. Nadměrné a časté výkyvy cukru v krvi způsobené hlavně jídly s rychlými cukry, ale úzce souvisí mj. s přibíráním, protože neupotřebená energie se ukládá ve formě tuků a prudší pokles cukru v krvi, jak jsem zmínil, v nás vyvolává chuť nakopnout se zase něčím sladkým.

První test – uspěchaný den v kanceláři:

Po celém dni a dvanácti měření mám rozpíchané všechny prsty na rukou, ale hlavně mám data! Takže takto můj den probíhal:

Ráno jsem se změřil na lačno, v práci jsem hladový posnídal croissant, espresso a zapil to vodou. Cukrem a kofeinem nakopnutý jsem vydržel až do 11, kdy jsem dostal hlad, ale k obědu jsem se dostal až ve čtvrt na dvě. Dal jsem si poměrně zdravý a lehký oběd v podobě bagelu s uzeným lososem. Hodinu po obědě už mě zase přepadla únava a v 14:45 jse si dal další kafe s cukrem. Svačinu jsem nestihl, takže jsem si dal až večeři, a to už jsem byl pěkně vyhládlý. K večeři salát s tuňákem, pečivo a pivo. Nic moc jsem za den nesnědl, ale cukr docela lítal a pocit únavy a hladu mi taky nebyl úplně příjemný.

Jak je vidět v grafu, hladina cukru po jídle vždy vyskočila vzhůru. Nad hranicí vysoké hladiny krevního cukru jsem se dostal vždy po jídle. Sladká snídaně, bílé pečivo k obědu a dokonce i večeře mě nastřelili cukry, které po několika hodinách začaly prudce padat. Právě během toho sešupu jsem znovu zažíval pocit hladu a to je ten moment, kdy mnoho z nás sáhne po něčem sladkém.

 

Test druhý – den s Anapurem

Druhý den to bylo jednoduché. Kdykoliv chci, napiju se Anapuru. U stolu jsem měl celý den shaker, a když jsem ho vypil, namíchal jsem si další. Hlad ani únavu jsem celý den necítil a na jídlo jsem prakticky nemyslel. Výsledky byly super! Z grafu je hezky vidět, že hladina cukru v krvi se stabilně drží v optimálních hodnotách. Moje tělo tedy dostávalo stabilní přísun energie po celý den a bez výkyvů, kdy bych měl více energie, než potřebuji nebo naopak příliš málo.

Vyzkoušejte také Anapur

 

Bonus – pizza a cola k večeři

Třetí den jsem večer vyzkoušel vyloženě prasárnu. Koupil jsem si pizzu a colu a poslal to do sebe. Rovnou říkám, že colu moc nepiju, ale co bych pro výzkum neudělal :). Na noc se obecně doporučuje příliš sacharidů nejíst, protože tělo tuto energii už nestihne spotřebovat a uloží ji ve formě tuků. To, co jsem si naměřil, jsem ale ještě neviděl. Totálně utahaný, že se nemůžete hnout, ale cukru v krvi na rozdávání. Jestli chcete důkaz, že rychlé občerstvení a sladké limonády ničí zdraví, tady je. A toto je přitom pro některé z nás naprostý standard.

Jsem nadšený, protože experiment potvrdil, že Anapur dodává mému tělu stabilní energii po celý den. Vyhnul jsem se nadměrným hodnotám cukru v krvi i jeho výkyvům, které by mě zbytečně nevyčerpávaly. Kdo ví,  Anapur by možná mohl velmi dobře sloužit diabetikům a pomáhat jim udržet svou cukrovku pod kontrolou. Zároveň se ukázalo, jak výrazně krevní cukr kolísá při požití fast foodu. Všudypřítomné cukry a mouky s vysokým glykemickým indexem s vámi pořádně zacvičí.

Vyzkoušejte také Anapur