Anaur

0 Košík

Příroda v laboratoři

Přidáno : 2016-07-12

AnaPur a laboratorní test trvanlivosti

 

Jak dlouho AnaPur vydrží? Může se vůbec zkazit? Často dostáváme podobné dotazy, a proto jsme se v rámci transparentnosti rozhodli vyložit karty na stůl a sdílet výsledek laboratorních testů, které jsme před časem prováděli.

Zajímala nás doba trvanlivosti AnaPuru a zdali se v něm i na konci doporučené lhůty spotřeby neobjevuje něco škodlivého.

Rozhodli jsme se proto otestovat AnaPur na nežádoucí látky a zjistit, jak si bude stát. Využili jsme tedy chemické analýzy a vyšetření mikrobiologie. Do laborky jsme ale neposlali čerstvě umíchanou směs, naopak. Testovali jsme uleželé balení na konci doporučené doby spotřeby.

A výsledek testu? Stručně řečeno AnaPur nejen, že prošel laboratorní zkouškou, ale dokonce splnil i nároky pro kojeneckou výživu ustanovené EU. A všichni víme, jak jsou pravidla EU krutopřísná 🙂 . Je tedy i na konci doporučené lhůty spotřeby vhodný ke konzumaci.

A teď podrobně:

Jak možná víte, nejrizikovější (ale zároveň velmi hodnotnou) součástí složení jsou ořechy, které poskytují skvělý zdroj nenasycených mastných kyselin, lidově označovaných jako „zdravé tuky“. Nenasycené kyseliny mají mj. pozitivní vliv na srdce i cholesterol. Protože jsou ale nenasycené, mají tendenci oxidovat a tím se jejich prospěšnost časem vytrácí. Toto žluknutí probíhá v závislosti na teplotě, vlhkosti a dalších faktorech. Žluknutí nejen, že znehodnocuje prospěšné tuky, ale může z nich vytvořit i nežádoucí látky. Mezi nežádoucí látky ale patří i těžké kovy, které jsme testovali, a také plísně nebo bakterie.

Příroda není laboratoř. Je živá, a proto nejsou ani její plody sterilní. Platí to i pro AnaPur, který stojí na těchto surovinách a díky nim si z přírody bere to nejlepší. Některé nežádoucí látky se tedy v rostlinných surovinách ve velmi malém množství přirozeně vyskytují a je to právě jejich množství, které je potřeba kontrolovat.

Limity určují nařízení EU, jako např. nařízení ES č. 1881/2006, kterým se stanoví maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách nebo nařízení ES č. 2073/2005 o mikrobiologických kritériích pro potraviny.

Pro analýzu jsme tedy využili služeb akreditované laboratoře Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem, kam jsme vzorek odeslali. AnaPur jsme skladovali v normálních pokojových podmínkách a do laboratoře jsme ho poslali po čtyřech měsících, tedy na konci své doporučené lhůty spotřeby.

 

Výsledky si můžete prohlédnout v protokolu, jejich interpretaci najdete níže

AnaPur-lab-test-1
Klikni pro zvětšení

 

AnaPur-lab-test-2
Klikni pro zvětšení

 

AnaPur-lab-protocol
Klikni pro zvětšení

 

Výsledky:

Kadmium

Naměřeno: 0,055 mg/kg

Povoleno: Obiloviny, kromě otrub, klíčků, pšenice a rýže: 0,1 mg/kg, Otruby, klíčky, pšenice a rýže: 0,2 mg/kg, Sójové boby: 0,2 mg/kg, Zelenina a ovoce, kromě listové, bylinek, košťálové, hub a kořenové či mořských řas: 0,05 mg/kg, Listová zelenina: 0,2 mg/kg, Doplňky stravy: 1,0 mg/kg, doplňky stravy složené výhradně nebo zejména ze sušených mořských řas, z produktů získávaných z mořských řas, nebo ze sušených mlžů: 3,0 mg/kg.

Rtuť

Naměřeno 0,001 mg/kg

Povoleno: Doplňky stravy: 0,1 mg/kg

Olovo

Naměřeno <0,02 mg/kg

Povoleno: Počáteční a pokračovací kojenecká výživa: 0,02 mg/kg, syrové mléko, tepelně ošetřené mléko: 0,02 mg/kg. Obecně by přítomnost olova nemělo překročit 0,02 mg/kg pro kojeneckou výživu

Bakterie Escherichia coli

Naměřeno <10 KTJ/g

Povoleno: Sýry vyrobené z tepelně ošetřeného mléka či syrovátky: 100 KTJ/g; krunýře a lastury zbavené výrobky z vařených korýšů a měkkýšů: vyhovující, pokud menší než 1 KTJ/g, přijatelné, pokud menší než 10 KTJ/g; předkrájené ovoce a zelenina /určené k přímé spotřebě/: 100 KTJ/g; nepasterizované ovocné a zeleninové šťávy /určené k přímé spotřebě/: 100 KTJ/g

Aspergillus niger

Naměřeno 600 KTJ/g, potenc. tox. plísně Aspergillus flavus neprokázány

Povoleno: Neexistuje benchmark, vyskytují se v jídle běžně

Výskyt není překvapující, jelikož se jedná o nejrozšířenější kontaminant, který se vyskytuje na potravinách, krmivech, ovoci, koření apod. (Tvrdoň, 1978). Např. studie porovnávající přítomnost Aspergillus niger v sypaných léčivých čajích ukázala, že i hodnoty nad 600 KTJ/g jsou běžné (Diana Drdová – Determination of nitrates in herbal products and evaluation of their antimicrobial activities)

Salmonella

Naměřeno: negativní

Koagulázopozitivní stafylokoky

Naměřeno: <50 KTJ/g

Povoleno: Sušené mléko a sušená syrovátka: do 10 KTJ/g vyhovující, do 100 KTJ/g přijatelné, krunýře a lastury zbavené výrobky z vařených korýšů a měkkýšů se schránkami: 100 KTJ/g

A co z toho?

Těžké kovy i mikrobiologické nežádoucí látky se v AnaPuru nevyskytují, resp. jsou v běžném přípustném množství. AnaPur tedy splňuje náležitosti dle evropské legislativy pro bezpečnost potravin, a to i na konci doporučené spotřební lhůty. Čtyřměsíční minimální trvanlivost AnaPuru je udána tak, abychom vyjádřili, po jakou dobu je v rámci prospěšnosti látek směs co nejlepší. Po uplynutí této lhůty je samozřejmě také v pořádku, pokud si AnaPur dopřejete, ale lepší je mít ho co nejčerstvější. Důležité je také skladování. Ideální je dát AnaPur někam do kredence, kam na něj nesvítí slunce a není příliš v teple nebo vlhku. Pak budete mít i po čtyřech měsících jistotu, že v AnaPuru nejsou nežádoucí látky. Tak, jak to prokázal i laboratorní rozbor.