Anaur

0 Košík

Jak jsem zkoušel chilli AnaPur

Přidáno : 2015-04-04

Nedávno mě jedna z AnaPuristek přivedla na myšlenku ochutit AnaPur chilli. Hned mě to zaujalo, protože pikantní verze AnaPuru by mohla být zajímavá. Navíc chilli zrychluje metabolismus a je bohaté na vlákninu nebo třeba vitamín C. Zkrátka prospěšných vlastností má hromadu, ale mně se nejvíce líbí, že zlepšuje náladu a pomáhá posílit imunitu. Nejde tedy jen o chuť.

 

Druhů a odrůd chilli je hromada a já jsem chtěl otestovat, která nadrcená chilli paprička by do drinku seděla nejlépe. Šlo mi hlavně o zajímavou pikantní chuť. Nechtěl jsem, aby se z AnaPuru stal superpálivý koktejl, ale spíš lehce pikantní shake. Vydal jsem se tedy do prodejny 5semen.cz na Žižkově a poradil se ohledně výběru vhodných odrůd.

 

Po krátké konzultaci jsem si odnesl 6 balíčků s kořením, jedním voňavějším, než druhým a šlo se testovat. Nakoupil jsem jak nasládlé jemné chilli, tak i ta pálivější. Strop jsem si dal ale na 50.000 SHU. Pokud nevíte, co je tohle za jednotku, jde o stupeň pálivosti na Scovilleho stupnici a jednoduše platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší pálivost. 50.000 SHU je na levelu tabasca a to už mi docela stačí. 🙂

 

Anapur s chilli test
Navážit přesné množství chilli a šup s tím do kelímku se vzorkem

 

Do vzorků AnaPuru jsem tedy rozmíchal přiměřené množství koření a šlo se na to. Prvních pár vzorků papriček v AnaPuru cítit příliš nebylo. Možná jsem byl příliš opatrný při dávkování. No ale pak jsem se dostal k AnaPuru s Cayenne Chilli (50.000 SHU). Samozřejmě jsem to zprvu nevěděl, protože jsem zvolil metodu blind testu, abych nedej bože nějakou papričku nezavrhnul kvůli názvu, nebo číslu SHU. Při prvním ochutnání celkem nuda. Ale pak se to rozjelo a začalo mi být docela horko. Chuť AnaPuru přebila solidní pálivost. Sice zajímavé, ale nevím jestli bych to dokázal pít celý den, natož třeba v létě :).

 

Vítězem testu se nakonec stalo chilli Chipotle Morita s příjemnými 5.000 – 8.000 SHU. Byl jsem sice upozorněn, ať si tuhle papričku nechám spíše na vaření a do omáček na maso, ale nakonec mi chutnala nejvíc. Jde o Chipotle (jalapenos) chilli, které bylo po usušení vyuzené. Díky tomu mají papričky zajímavou uzenou ‘’smokey’’ chuť a aroma. Papričky jsou tradičně uzené pomocí Pecan dřeva v Mexiku, jak uvádí prodejce. Sice se tedy prý hodí spíš na maso, ale v ochucení AnaPuru taky poslouží. Chuť je taková lehce pikantní s BBQ nádechem, a to mě baví. Kromě kakaa a skořice je tedy na světě další možnost, jak si AnaPur dochutit.

 

Anapur s chilli
Chilli Chipotle Morita nakonec zvítězilo, ale pokud chcete opravdu hodně pálivý AnaPur, Cayenne Chilli taky docela píše

 

Pokud budete mít zájem ochutnat AnaPur s novou chilli příchutí, dejte vědět, až si budete psát o testovací balíček. Připomínám, že mail je info@anapur.eu.